Čo robíme

Vyberajte potlač etikiet podľa cieľovej skupiny zákazníkov

Vaše etikety za vás prinášajú k zákazníkom správu o tom, čo v obale dostávajú do rúk a ako to použiť. Zladiť túto správu s celkovým dizajnom etikety tak, aby zaujal tých správnych zákazníkov, je preto dôležité.

Základom je vhodný text a rozloženie také, aby „odkaz“ vášho produktu výstižne vynikol. To je úloha pre spoluprácu odborníkov na produkt s grafickým štúdiom, ktoré má vaše etikety pod palcom. Určite pri tom odporúčame zamýšľať sa nad etiketou, ako vašim nástrojom priamej komunikácie so zákazníkom a jednoducho tak dostať zaujímavú kampaň o vašom produkte na úroveň, ktorá odlíši a zaujme. Viac k tej téme tu.

My vieme pomôcť v rozhodnutiach, keď sa dizajn stretne s možnosťami potlače. Tu vieme pridať toľko možností, že sa v tomto článku radšej zameriame v krátkosti len na tie najšpecifickejšie. Napokon, naša galéria tlačových technológií dáva základný prehlaď na pár kliknutí. K tomu treba však prirátať aj exkluzívnu technológiu metallic doming, ktorý sme priniesli na slovenský trh, aby vám umožnila dosiahnuť plastické metalické potlače najvyššej kvality aj na priehľadných materiáloch (napríklad v kombinácii s no-label look).

V cielení najmä na exkluzívne skupiny zákazníkov viete okrem remeselne aplikovaných tradičných foriem zušľachtenia, zapojiť aj ďalšie interaktívne špeciálne formy potlače tak, aby dizajn dostal jedinečný, prípadne interaktívny prvok. Ten dodá nielen pridanú informačnú hodnotu, ale môže poslúžiť aj ako bezpečnostný prvok (či už pre ochranu značky, alebo aj obsahu obalu).

Remeselne zvládnutá potlač aj so štandardným špeciálnym efektom dodá produktovému obalu punc jedinečnosti. Z tradičných sú na výber razba, embossing či debossing a mnohé ďalšie.
Remeselne zvládnutá potlač aj so štandardným špeciálnym efektom dodá produktovému obalu punc jedinečnosti. Z tradičných sú na výber razba, embossing či debossing a mnohé ďalšie.

Indikácia správnej teploty thermochrómnymi farbami

Pomocou thermochrómnych farieb vieme klientom sprostredkovať indikátor, kedy je daný produkt, napríklad alkoholický nápoj, správne vychladený, alebo udržiavaný v ideálnej teplote na ochranu obsahu. To znamená, že napríklad niektorý konkrétny prvok na etikete sa rozsvieti alebo zmení farbu pri určitej teplote. Výber odtieňov je pestrý a je dôležité správne si ujasniť teplotný interval, kedy má farba zreagovať a na akú farbu sa zmeniť.

Odlesky a žiarivé potlače perleťovými aditívami

Glitre, flitre alebo perleťky nanesené pomocou reliéfneho laku vedia oživiť vcelku bežný efekt reliéfneho laku na prvok, ktorý vrhá pod svetlom rôzne odlesky, a tým dodáva produktu exkluzivitu. Je niekoľko druhov rôznych perletí a aj tie vieme regulovať správnym primiešavaním do laku. Je to vcelku tlačiarenská alchýmia, ale naše skúsenosti a realizované potlače zaručujú splnenie vašich predstáv.

Svetelné odlesky dosiahnete aj voľbou vhodných tlačiarenských aditív. Žiarivá potlač etikety tak zaujme aj za bežných svetelných podmienok.
Svetelné odlesky dosiahnete aj voľbou vhodných tlačiarenských aditív. Žiarivá potlač etikety tak zaujme aj za bežných svetelných podmienok.

Fluorescenčné farby pre etikety svietiace v tme

Veľmi populárne riešenie, keď daný produkt bude umiestnený v bare alebo v nočnom klube, no predstavte si praktické využitie aj pri iných produktoch používaných v tme a umelom osvetlení – či už na horách, alebo v pracovnom teréne. Takáto potlač bude jasne svietiť či na regáli medzi ostatnými fľašami, alebo medzi inými predmetmi. Treba však rátať s mierne zelenkavou farbou, ktorú tento lak má. Výsledný efekt svietiacich etikiet prináša naozaj vysokú pridanú hodnotu a dá sa s týmto efektom skvelo graficky vyhrať.

UV chrómne farby – špecialita, ktorá svieti len pod tmavým svetlom!

Tu je mierny limit farebnej pestrosti použitia tohto efektu, ale zato je zaujímavý aj ako ochranný prvok. Kde vidíme jeho hlavné využitie, je práve bezpečnosť a ochrana proti falzifikátom.

Za štandardných podmienok je takýto lak neviditeľný, pôsobí ako štandardný lak. Pod tmavým svetlom však odhalí ukrytý vzor. Preto okrem použitia na komerčné účely v exkluzívnych kampaniach, sa dá použiť aj ako bezpečnostný prvok a chrániť duševné vlastníctvo výrobcu produktu.

Na potlač svietiacu len pod tmavým svetlom je možné využiť naše skúsenosti s UV chrómnymi farbami. Alebo zvoľte fluorescenčnú farbu, ak ide o produkt používaný v nedostatku svetla a rozžiari sa zákazníkom v rukách.

Na potlač svietiacu len pod tmavým svetlom je možné využiť naše skúsenosti s UV chrómnymi farbami. Alebo zvoľte fluorescenčnú farbu, ak ide o produkt používaný v nedostatku svetla a rozžiari sa zákazníkom v rukách.


Špeciálne formy zušľachtenia tak, ako tradičné tlačiarenské remeselné technológie, vedia mať široké spektrum použitia. Nielen ako dizajnový prvok, ale aj interaktívny, informačný alebo bezpečnostný. Dôležité je ich správne aplikovať a zapojiť do komunikácie produktu tak, aby použitie prinieslo čo najväčší efekt. My ako výrobca poznáme ich limity, čo sa týka vlastností v rôznych podmienkach, a takisto vlastnosti na potlačenom materiáli. Preto je najlepšie radiť sa s našimi odborníkmi už v začiatkoch tvorby dizajnu vašich etikiet.


  • Ikona fb
  • Ikona in

Vie byť digitálna tlač prínosom aj pre vaše etikety?

Od augusta 2020 máme v prevádzke digitálny tlačiarenský stroj Epson Surepress – zoznámili ste sa už? Ak nie, prehodnoťte s našimi obchodnými zástupcami vaše plány a možno aj pre vás prinesie nové možnosti. Najmä ak máte projekt malého objemu, vysokej náročnosti prevedenia a poprípade variabilných dát, ktorý ste doteraz odkladali s obavou o výslednú cenu.

Tipy z komplexného re-dizajnu etikiet so Spoločnosťou Hubert J.E.

Náš dlhoročný partner Spoločnosť Hubert J.E. prešiel v roku 2021 postupným re-dizajnom etikiet. Celý proces sme však spolu začali už v roku 2019. Z pohľadu nás ako tlačiarne, sme doň vstúpili v mnohých bodoch tak, aby výsledok bol nie len ideálny vo výsledku remeselnej potlače, ale aj v otázke nákladov na nové etikety a ich praktické použitie. Inšpirujte sa tipmi z tejto komplexnej zmeny!

Viac užitočných informácií a noviniek môžete dostať priamo e-mailom

Icon arrow down

Prihláste sa do newslettra

Vaše osobné údaje budeme spracúvať len za účelom zasielania newslettrov a noviniek so zaujímavým obsahom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracúvaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej zaslanej kampani. Zásady ochrany osobných údajov.